Місце відкриття спадщини

Місце відкриття спадщини та місце, куди ви подаватимете Заява на спадщину — це різні місця!
Щоб не завантажуватись юридичними термінами, пропонуємо спрощене формулювання — місце відкриття спадщини, це адреса останнього місця проживання та/або смерті.

Документами, що підтверджують місце відкриття спадщини, можуть виступати:

Якщо останнє місце проживання та місце смерті збігаються:
- свідоцтво про смерть органів РАГС;

Якщо останнє місце проживання та місце смерті не збігаються:
- Довідка житлово-експлуатаційної організації;
- Довідка правління житлово-будівельного кооперативу;
- Довідка виконавчого комітету місцевої адміністрації;
- Довідка з місця роботи;
- Запис у домовій книзі.

Найчастіше місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, визначене згідно зі статтею 29 ЦКУ.

У нотаріальній практиці використовують підхід до визначення місця відкриття спадщини за місцем реєстрації проживання фізичної особи.

Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця.

Таким чином, при відкритті спадщини для визначення місця відкриття спадщини насамперед враховується фактор реєстрації, а за відсутності реєстрації — інші дані державних органів та органів місцевого самоврядування, судових рішень тощо.

Зазначимо, що відповідно до статті 3 Закону України «Про свободу пересування» від 11.12.2003 р. № 1382-ІV місце проживання — це житло, яке розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово.

На практиці місце відкриття спадщини може не співпадати з місцем перебування та смерті спадкодавця.

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження майна або його основної частини, а за відсутності нерухомого майна місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Зрештою місце відкриття спадщини буде визначено нотаріусом на підставі відповідних документів, що підтверджують наявність спадкового майна та місце його знаходження.

Місцем відкриття спадщини військовослужбовців термінової служби, курсантів військових училищ буде останнє місце проживання — село, місто тощо.

У разі, якщо спадкодавець проживав у зоні АТО або знаходження його майна пов'язане із зоною тимчасово окупованої території, то місцем відкриття спадщини вважатиметься місце подання першої заяви спадкоємців.

Market Research Survey
Оформлення спадщини в Україні