Проблеми спадщини

Несвоєчасне подання заяви

Заяву слід подавати до закінчення 6 місяців з дня смерті спадкодавця. Бувають ситуації коли інші несумлінні спадкоємці можуть приховати від вас інформацію про смерть спадкодавця або державні органи та організації не сповістять вас про це. Якщо ви пропустите 6 місяців, потрібно буде відновлювати права через суд.

"Неправильний" нотаріус

Оформляти спадщину мають право будь-які нотаріуси (та державні та приватні), але не всякий нотаріус береться за відкриття спадкової справи, мотивуючи це відсутністю документів. Іноді відмова нотаріуса відкривати спадкову справу лише на користь.
Запам'ятайте головне — Нотаріуса, який веде спадкову справу, ви вибираєте один раз!
(є теоретична можливість поміняти недбайливого нотаріуса на кваліфікованого, але це довго, з нервами і через суд)
Має місце розхожа думка що державний нотаріус надійніший і дешевший за приватний, але це далеко не завжди так:
а) Більшість грамотних державних нотаріусів давно стали приватними.
б) За заподіяння шкоди клієнту приватний нотаріус несе відповідальність своїм особистим майном і кар'єрою, а за державну відповідає держава (у разі проблем позиватися доведеться з державою).
в) Вартість та якість послуг приватного нотаріуса можна обумовлювати, а з державною це неможливо.
Якщо ви не вважаєте себе достатньо компетентними у виборі нотаріуса, запитайте у нас.

Помилкові уявлення про свою частку у спадок

Найчастіша помилка спадкоємця думати: "Ми жили разом, тут все моє". І дуже неприємно раптом дізнатися, що претенденти на ваше майно є і переховувалися за термінами спадкоємці першої, другої тощо. черги” або спадкоємці з обов'язковою часткою у успадкованому майні. Нерідкі ситуації, коли навіть отримавши права на спадщину, доводиться через деякий час брати участь у судових процесах ініційованих «спадкоємцями» про які ви все своє життя ніколи не чули і навіть не підозрювали, що вони мають місце і право претендувати на ваше майно.

Спадкоємець знає не про все, що успадковує

Люди не завжди знають, на що вони мають право претендувати, а це крім класичної трійки “квартира-дача-машина” можуть бути грошові вклади в комерційному банку або на ощадній книжці, гроші на депозитних рахунках, кредитних картках, не банківських фінансових організаціях, стипендія, пенсія, аліменти, соціальні виплати, відшкодування збитків, моральної шкоди, неустойки, відрахування за публікації чи авторські винагороди, коштовності, художні твори та антикваріат та ін.
З іншого боку, успадковуючи щось, ви успадкуєте не лише права, а й обов'язки.
Так, наприклад, успадковуючи квартиру, ви можете успадкувати не виплачену іпотеку, кредит або борги по цій квартирі.
Непоодинокі випадки, коли посередині процедури оформлення "будиночка в селі", що залишився у спадок, спадкоємець раптом розуміє що йому дешевше було б відмовитися від спадщини, тому що за вже витрачені гроші і час цей будинок не продати, а жити він там не буде.
При цьому слід пам'ятати, що не можна прийняти лише “вигідну” частину спадщини, а від невигідних кредитів та зобов'язань відмовитися.
Потрібно або сприймати всю спадщину або від усього відмовлятися.
Тому перед прийомом спадщини краще зібрати інформацію про всю спадкову масу – про все рухоме, нерухоме майно та кошти на які ви можете претендувати, а також про зобов'язання, що залишилися після спадкодавця.

Відсутність, непридатність чи втрата документів

На етапі відкриття та в процесі ведення спадкової справи нотаріусу знадобляться різні документи: від тих, що підтверджують факт смерті спадкодавця та доводять факт спорідненого (і не тільки спорідненого) ставлення до померлого, до тих, що дають підстави претендувати на спадщину та визначають склад, обсяг та розмір спадщини. Так, наприклад, неможливо прийняти у спадок нерухомість, якщо вона не була оформлена на померлого відповідно до законодавства. Відсутність таких документів може спричинити втрату спадщини.
Інша часта проблема — помилки, описки, друкарські помилки або старість документів.
"Людині властиво помилятися", у тому числі і паспортисткам і співробітникам РАГСів та іншим посадовим особам, які в силу обов'язків вписують або вдруковують у документи Прізвище Ім'я та По батькові, місце народження та прописки, інші дані за якими можна ідентифікувати людину. Помилки такого роду в паспортах та свідоцтвах про народження не рідкість. Особливо багато непорозумінь із перекладом прізвищ між російською та українською мовами. Як наслідок – неможливість оформлення спадщини без відповідних виправлень. Залежно від того, у якому документі має місце помилка, питання вирішується або шляхом подання спеціальної заяви, або через суд. Крім того, старі документи бувають настільки старими, що не приймаються.

Нестача часу та кваліфікації

"Паперової роботи" буде багато і найчастіше якихось документів або ні, або їх просто неможливо знайти (невідомо де їх зберігав померлий). Виникає необхідність відновлювати втрачені та/або втрачені документи, надсилати запити до архівів, отримувати дублікати. Якщо у вас є робота, то витрати часу на цю паперову тяганину можуть створити дилему - "Робота або Спадщина".

Немає документальних доказів факту спільного проживання

Люди, які проживають зі спадкодавцем в одній квартирі, все життя навіть не замислюються про те, що юридично не підтверджений факт спільного проживання може призвести до втрати права на спадщину. Особливо це поширене в сім'ях, які намагалися оптимізувати питання, пов'язані з приватизацією житла, або прискорити отримання муніципального житла шляхом маніпулювання пропискою членів сім'ї. В результаті виходило так, що фактично люди проживають спільно, а юридично прописані у різних місцях.

Непорядні родичі та негідні спадкоємці

Із випадків негідної поведінки спадкоємців та родичів можна зібрати велику енциклопедію.
Дивує які метаморфози походять із близькими людьми, коли доходить до поділу спадщини:
– від вас можуть просто приховати те, що має місце заповіт на вашу користь
– вас можуть запевняти що не мають претензій на спадщину і водночас тишком-нишком подати заяву нотаріусу
– Ви довго доглядали лежачого хвору людину, а на спадок претендують ті, хто навіть жодного разу його не відвідав
– на сімейній раді родичі на словах домовилися про розподіл спадщини, що залишилася, але найвразливіші оформили все на себе
– один із спадкоємців свідомо створює умови, що не дозволяють іншим спадкоємцям отримати спадщину.
- Ви прийняли спадщину, а через деякий час з'являється родич, про який ніхто не знав і вимагає свою частку
– … цей список можна продовжувати до нескінченності

Market Research Survey
Оформлення спадщини в Україні