Види наслідування
Чинним законодавством України, зокрема Цивільним Кодексом України, згідно зі статтею 1217, передбачено два види наслідування:
Відрізнити два види наслідування один від одного дуже просто.
Якщо є заповіт на все майно — це успадкування виключно за заповітом, якщо немає заповіту — то це наслідування за законом.
Це два абсолютно самостійні види успадкування. Але поділ успадкування на два окремих види не означає переваги успадкування за заповітом над спадкуванням за законом, або навпаки.
Ніякий із цих видів спадкування не є дискримінаційним по відношенню до спадкоємців. Можна говорити лише про різні способи оформлення спадщини, залежно від того, яке успадкування має місце у вашому випадку.
На сьогоднішній день в Україні, за статистикою, успадкування за законом є більш поширеним, ніж успадкування за заповітом. Це пов'язано здебільшого з двома причинами.
Перша — морально-етична, зумовлена певними історичними та соціальними табу пов'язаними зі смертю людини. Багато хто вважає некоректним обговорювати питання поділу майна, коли спадкодавець живий.
Друга - Погана поінформованість громадян про можливості успадкування за заповітом. Хоча саме у заповіті можна чітко вказати кому, що і на яких умовах дістанеться після смерті заповідача.
Наявність заповіту дозволить уникнути конфліктів у сім'ї та багаторічних виснажливих матеріально та морально судових позовів.