Заява про прийняття спадщини
Заява про прийняття спадщини - це документ без якого нотаріус не зможе відкрити спадкову справу, і, відповідно, ви не зможете отримати спадщину.
Для того щоб нотаріус міг прийняти заяву, вона повинна містити такі факти.
Що має бути у заяві
- Дата смерті спадкодавця
- Ступінь споріднення
- Перелік наслідуваного майна
- Відомості про інших спадкоємців (якщо вони є)
- Надані документи
- Інформація, яку може запросити нотаріус
Зразок заяви на прийняття спадщини
ЗАЯВА ПРО ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ ЗА ЗАКОНОМ Нотаріусу _______________________________ Київського міського нотаріального округу Заявник _________________________________ П.І.Б., дата народження, ІПН, адреси, тел. Заява. дата місяць рік померла моя мати _______________________________, що мешкала за адресою: м. Київ, вул.____________ , буд.____, кв.______ На день її смерті залишилося спадкове майно, яке складається з: – квартири за адресою: м. Київ, вул. ___________, буд.____, № квартири_____, – земельної ділянки площею ____ га, яка розташована за адресою_________, – ______________________________________________________________, – ______________________________________________________________, – ______________________________________________________________. Вказане спадкове майно я приймаю. Крім мене, спадкоємцем першої очереди є чоловік померлої (мій батько) __________________________, який мешкає за адресою _______________. До цієї заяви додаю: – копію свідоцтва про смерть спадкодавця (моєї матері); – довідку про останнє місце проживання спадкодавця; – копію свідоцтва про моє народження. Інші документи будуть подані додатково. “__” _________ 20__ року ___________ /___________________/ Підпис П.І.Б.
Коли подавати заяву на спадщину
Заяву про прийняття спадщини слід подавати протягом 6 (шести) місяців від дня смерті спадкодавця (не після, а протягом шести місяців) після шести місяців вже буде пізно.
Найпоширеніша помилка – чекати півроку після смерті спадкодавця і лише після цього йти до нотаріуса. Це неправильно, заяву необхідно подавати якомога раніше! Більш того, важливим є сам факт подання заяви. Важливо бути першим, хто заявить свої права на спадщину. Пов'язано це з тим, що людина, яка першою подала заяву про прийняття спадщини, має переваги над іншими спадкоємцями.
Для того, щоб стати «головним спадкоємцем», знадобиться мінімальний набір документів:
- Заява
- Паспорт + ІПН
- свідоцтво про смерть спадкодавця
- Довідка з останнього місця прописки спадкодавця
- Підтвердження родинного зв'язку з померлим.
Решту документів можна буде доносити (надсилати) нотаріусу пізніше.
Кому подавати заяву на спадщину
Заява подається нотаріусу (без різниці, приватному чи державному).
Місце розташування нотаріуса має бути там де був прописаний померлий (для міста – будь-який нотаріус у місті).
Зважаючи на воєнний стан в Україні, у 2023 році заяву можна подавати будь-якому нотаріусу в Україні без прив'язки до географії.
* рекомендуємо попередньо зв'язатися з нотаріусом особисто або за телефоном
У разі неможливості особистого відвідування нотаріуса, заяву можна надіслати рекомендованим листом (з повідомленням та описом вмісту).
* потрібно буде завірити свій підпис на заяві, що надсилається поштою
Заяву можна подати онлайн
Документи
Для відкриття спадкової справи знадобиться мінімум документів
- Ваш паспорт
- Ваш ІПН (податковий номер)
- Свідоцтво про смерть
- Довідка про причину смерті
- Документ, що підтверджує спорідненість з померлим, або заповіт (якщо померлий його залишив)