Коли відкривається спадок

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. При цьому час відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого померлий оголошується померлим судом.

Це важливий елемент у процедурі спадкування, тому що з цього моменту починає відраховуватись термін для прийняття спадщини!

Увага! Термін у шість місяців, який відведено для подання заяви, починає відраховуватись не з моменту подання заяви, а з моменту смерті спадкодавця.

З моменту, коли відкрилася спадщина (помер спадкодавець), спадкоємцю вже належить право на майно, що входить до його складу. Але для того, щоб отримати спадок, спадкоємець має заявити про це державі, що представлена нотаріусом

Непоодинокі ситуації, коли спадкоємці чекають шість місяців і тільки потім подають заяву.
На запитання «чому?» звучить відповідь, що вони чекали, поки держава «сама з'ясує» коло спадкоємців і справедливо розподілить спадщину.

Це докорінно не вірно і небезпечно! Держава нічого «сама» не робить, тож обов'язково треба подавати заяву. Більше того, за певних обставин спадок на який ніхто не подав заяву переходить у власність держави.

При зверненні спадкоємця до нотаріуса із заявою нотаріус з'ясовує відомості:

  • факт смерті спадкодавця;
  • часу/місця відкриття спадщини (часу/місця смерті та прописки);
  • кола спадкоємців;
  • наявності заповіту;
  • наявності спадкового майна;
  • склад спадщини та її місцезнаходження;
  • необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.

Факт смерті фізичної особи та час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом отримання від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану (ЗАГС).

Market Research Survey
Оформлення спадщини в Україні